Charakterystyka rasy

Pochodzenie

Maine coon to jedna z najstarszych naturalnych ras kotów półdługowłosych pochodząca z Ameryki Północnej. Sądzi się, że swoje początki miała właśnie w stanie Maine (zresztą do dzisiaj maine coon jest oficjalnym kotem tego stanu). W Polsce pierwsze maine coony pojawiły się w 1987 roku.

Wygląd

Pomimo, że mity o maine coon’ach ważących 15 i więcej kilogramów są mocno przesadzone, koty tej rasy należą do jednych z największych kotów udomowionych. Są wysokie, o muskularnej budowie i grubym kośćcu. Dorosłe kocury ważą zwykle od 7 do 10 kilogramów, kotki są mniejsze i ważą najczęściej od 4 do 6 kilogramów. Bogate futro sprawia, że koty te wydają się cięższe niż są w rzeczywistości. Jego sylwetka jest smukła, muskularna, wydłużona. Kończyny mocne, średniej długości, o dużych stopach, silnie owłosione między palcami. Ogon długi, bardzo puszysty, szczególnie gęsty zimą.

Ogon to duma i znak rozpoznawczy rasy. Jego długość bywa równa długości ciała, co sprawia, że sylwetka kota staje się jeszcze bardziej imponująca. Głowa kota maine coon jest duża, klinowata, o wyraźnie oddzielonej kufie, wydatnych kościach policzkowych, mocnej brodzie, długim nosie z wyraźnym przełomem. Uszy duże i spiczaste, z obfitymi pędzelkami włosów.

Szata i maść

Futro kotów maine coon jest grube i gęste, chroniące przed zimnem i wodą. Składa się z miękkiego, obfitego podszerska i mocnych, długich włosów okrywowych. Długość futra jest zróżnicowana – na brzuchu, piersi, ogonie, tylnych kończynach oraz w okolicy genitaliów jest ono dłuższe, natomiast na grzbiecie, barkach i kończynach przednich krótsze. Koty maine coon wystęują we wszystkich wariantach barwnych z wyjątkiem czekoladowego, cynamonowego, liliowego i oznaczeń typu syjamskiego (colour point). Najczęściej spotykane jest umaszczenie pręgowane (tygrysie, cętkowane i klasyczne). Oczy są duże, nieco skośne, o charakterystycznym tzw. “sowim spojrzeniu” dodające mu dziecięcego wdzięku. Dopuszcza się różnookość u białych osobników.

Charakter

Maine coon’y rozwijają się powoli i pełen rozwój osiągają zazwyczaj w wieku 3-4 lat. Zwykle przez całe życie zachowują skłonność do zabawy spotykaną u innych ras wyłącznie u małych kociaków. Koty maine coon popularne są nie tylko dzięki swojemu eleganckiemu, imponującemu wyglądowi, ale także wspaniałemu charakterowi. Mimo dużych gabarytów oraz groźnej postury są to zwierzęta bardzo łagodne, zrównoważone oraz cierpliwe. Są bardzo towarzyskie i ciekawskie, szybko przywiązują się do ludzi, chociaż swoją wielką kocią miłością obdarzają zazwyczaj tylko jednego z domowników. Koty te bardzo przywiązują się do człowieka. Nawiązywanie kontaktów to dla Maine Coona prawdziwa przyjemność. Maine Coon to wspaniały przyjaciel dzieci. Lubi towarzystwo innych kotów. Żyje w przyjaźni z psami. Jest silny i bardzo zwinny. Lubi przesiadywać na najwyższych meblach. Jest świetnym łowcą.

Maine coony lubią współuczestniczyć we wszystkich domowych czynnościach. Najchętniej stale przebywałyby w towarzystwie człowieka “pomagając” we wszystkich pracach domowych. Również wydawane przez nich dźwięki są dość unikalne – cechują się bardzo charakterystycznym tonem głosu (potocznie zwanym „świergolenie”), którym posługują się do wyrażenia przeróżnych spraw – od ogłaszania swoich potrzeb życiowych, po namawianie człowieka na wspólną zabawę. Maine coony kochają się bawić, wiele z nich lubi również aportowanie mniejszych przedmiotów. Dość rzadko miauczą, a jeśli już im się to zdarzy, to ich wysoki ton całkowicie nie przystaje do ich wielkości! Koty Maine Coon znane są też z łatwości zasypiania w dowolnej pozie i dowolnym miejscu.